Ancak hayal edebildiğimiz ve sadece bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz şeylerin birer birer gerçek bir ürüne dönüştüğünü görmek çok heyecan verici bir hal almaya başladı. AirType’ı da bu hayale-yakın gerçeklikler arasına koyabiliriz.

Bilgisayarın keşfinin insan hayatında ne tür imkanlar sağladığı üzerine cilt cilt kitap yazılabilir. Ancak yazı yazma konusu özelinde insanlar için büyük bir yenilik getirdi; daktilo artık tarih olmuştu.

Daktilo yerine bilgisayar ile yazı yazmak, hem hız hem de yazım hatalarını düzeltme bakımından inanılmaz bir yenilikti. Yazılan yazılar artık sadece gerektiğinde kağıda dökülüyordu; bu hem çevre hem de masraf bakımından büyük avantaj sağladı. Mürekkep bitme ya da eksik daktilo harfi gibi dertler de tarihe karışmıştı. Ancak bir şey sabitti; klavye!

Kendini machine learning ve donanım girişimi olarak tanımlayan AirType, 150 yıldır var olan alıştığımız sabit klavye düzenini mobil cihazlarda da yaşatmak için yarattığı giyilebilir teknoloji ürününü bize sunuyor. Henüz prototip aşamasında olan bu ürünün nasıl kullanıldığını videoda çok sade bir şekilde anlatmışlar.

Özellikle mobil cihazlarda varolan küçük ve yetersiz, kullanımı zor dokunmatik klavye sorununa kesin bir çözüm olabilecek gibi duran bu ürünün çalışma prensibi de videoda görüldüğü kadarıyla gayet ilginç.

Elinize taktığınız bu cihaz ile önce varolan klavyenizde bir süre yazı yazmanız isteniyor. Bu sayede AirType parmaklarınızın hareketini ve bu hareket ile neler yazdığınızı kaydediyor. Yeterli şekilde kullanıldıktan sonra, cihaz parmaklarınızın hareketinden hangi harflere bastığınızı kendi kendine öğreniyor. Öğrenim süresini tamamladıktan sonra artık parmaklarınızın hareketine bakarak olmayan klavye üzerinde klavye kullanmayı mümkün kılıyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi AirType henüz prototip aşamasında olan bir ürün. Yani ne derece doğrulukta ve kolaylıkta çalıştığına emin değiliz. Ancak bu konseptin yaratılmasını, “bilgisayar ve diğer cihazların kullanımında klavyenin yeri” konusunda yakın zamanda gerçekleşebilecek devrimin ayak sesleri olarak görülebilir.