Akıllı ev sistemleri aslında varolan bir teknoloji. Ancak yaygın bir teknoloji olduğunu söylemek güç. AirFy Beacon ise akıllı ev teknolojisini demokratize etmeye odaklanmış bir Kickstarter projesi.

AirFy App

AirFy, evinize koyacağınız bir ya da birden fazla Beacon ile çok uygun fiyata akıllı ev teknolojisine sahip olmanızı sağlıyor. Evinize yerleştirdiğiniz Beacon’lar, telefonunuzdaki düşük enerjili Bluetooth teknolojisi (iBeacon) ile iletişime geçerek evinizdeki teknolojik aletleri cebinizden kontrol etmenize imkan tanıyor. Otomatik komutlar tanımlayarak, cep telefonunuzu yanınızda taşımanız bile bazı özellikleri kullanmak için yetebiliyor.

AirFy ile Philips Hue lambaları, Google’ın satın aldığı Nest termostatı, müzik çaları, televizyonu hatta kahve makinesini bile yönetebiliyorsunuz. Dairenizdeki kişi sayısına, çalar saatin çalmasına ya da günün saatine göre otomatik aksiyonlar tanımlayabilmeniz ise günlük işleri yaparken size kolaylık sağlamak için yardımcı oluyor.

AirFy’ın öne çıkardığı özellikleri ise şöyle:

  • Evden çıkarken su ve ev ısıtmasını otomatik kapatırken eve yakınlaştığınızda tekrar başlatması,
  • Tüm elektronik cihazların belli bir süre sonra (örn: yatarken) kapatması,
  • Siz tatildeyken ışıklarınızı enerji dostu bir döngüde açıp kapaması,
  • Otomatik komutlar ile günlük hayatınızdaki kahve makinesini açma, radyoyu çalıştırma, tuvalet ışıklarını kapama gibi ufak işlerle sizi uğraştırmaması.

AirFy insanlara getirdiği kolaylığı ve rahatlığı şu ifadelerle öne çıkarıyor:

“Sabah kalktığınızı hayal edin; yanı başınızdaki cep telefonunuzu elinize alıyorsunuz ve odanızın ışıkları otomatik olarak açılıyor. Yüzünüzü yıkamak için banyoya yola koyulduğunuzda, telefonunuz kahve makinesine çalışmaya başlamasını söylerken bir yandan da müzik sisteminizde sizin en sevdiğiniz şarkı açılıyor…”

AirFy Entegrasyonları

Ancak bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz bu sahneler AirFy ile gerçek oluyor. IFTTT ile evinize yerleştirdiğiniz Beacon’ları konuşturarak yukarıda bahsettiğimiz otomasyonu gerçekleştirmek mümkün.

AirFy Beacon’u kullanmanız için gerekenler aslında çok basit:

  • airfy Beacon
  • Akıllı lamba – Philips HUE™
  • NEST™ termostat
  • Akıllı telefon
  • airfy Beacon App
  • İnternet bağlantısı

AirFy’ın kurucusu ve CEO’su olan Steffen Siewert’ın nasıl bir problemi çözdüklerine ilişkin fikirleri şunlar:

Hue, Nest ve diğer akıllı ev ürünleri pazara açıldıktan sonra evinizi akıllı ev haline getirmek kolaylaştı. Şimdiki problem ise, bunları çok farklı şekillerde yönetecek ve tam verim almanızı sağlayacak bir kontrol mekanizmasının olmaması. Tüm bunlara ek olarak, tamamen özelleştirdiğiniz bir akıllı ev sistemi yaratmak için küçük çaplı bir servet ödemek zorundasınız. Yarattığımız Beacon teknolojisi ile bunu değiştiriyoruz ve çok uygun fiyata tamamen size ve ihtiyaçlarınıza özel bir şekilde akıllı ev yaratmanızı mümkün kılıyoruz.

AirFy’ın bir başka öne çıkardığı nokta ise, uygulama geliştirici-dostu bir yazılım ve donanıma sahip olması. Websitesinde yazdığı üzere Nordic-NRF51822 çipi, 32bit FreeRTOS veya RIOT gibi açık kaynaklı yazılımlar ile çalıştırabiliyorsunuz. Ayrıca geliştiricilerin kendi IoT uygulamalarını rahatça ve sıklıkla yapabilmeleri için üründe 256kB’lık hafıza kartı bulunuyor.

Berlin’den doğmuş AirFy’ın ilk crowdsource projesi ise AirFy Beacon projesi değil. Daha önceden, Indiegogo’da $20k hedefi ile açıp $70k’nın üstünde bir para toplayan Hotspot adında projeleri bulunuyor. AirFy Hotspot projesi ile firma, kendi geliştirdiği Wi-Fi router’lar ile ücretsiz interneti yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Böylesi bir fikirden sonra Beacon’ı kullanarak ev özelinde bir proje ile çıkmaları; teknolojinin ve uygulamaların ne yönde gittiği konusunda bize güzel bir fikir veriyor.

Beacon + App şeklinde oluşturulan ve Kickstarter’da $69’a satışta olan AirFy; $30k’lık bir hedef ile yola çıkmış ve bugün itibariyle $13k’lık bir destek almış.

http://www.airfy.com/en/beacon/

$10k’lık en yüksek destek paketinde Berlin’in ünlü gece klubü Berghain’da beraber 1 gece geçirme gibi ilginç ve şaşırtıcı bir teklif olması ise kurucuların çılgınlığını gözler önüne sürüyor.

AirFy Kickstarter Destek Paketleri