Pilotları artırılmış gerçeklik teknolojisi ile buluşturmayı hedefleyen Aero Glass, Jeffrey Johnson, Cameron Clarke ve Akos Maroy öncülüğünde kuruldu. Askeri havacılıkta pilotların kasklarında kullanılan HUD ekranların aksine Aero Glass, Epson’un Moverio BT-200 gözlüklerini kullanmayı tercih ediyor. Google Glass’a ile karşılaştırılınca daha geniş bir ekrana sahip olan Moverio, sağladığı artırılmış gerçeklik tecrübesi ile hava trafiği, yasaklı hava sahası, en yakın hava sahası, hava koşulları, arazi yükseklik verileri, coğrafi harita ve rota bilgileri gibi önemli verileri gerçek zamanlı olarak pilotlara iletiyor.

lszl-combined-940x626

Yukarıdaki resim, İsviçre’de Locarno Havalimanında çekilen gerçek bir Aero Glass ekran görüntüsüne aittir. Resmi incelediğimizde; havalimanları, uçuş bölgeleri, hava yolları ve şehir isimlerinin artırılmış gerçeklik teknolojisine başvurularak etiketlendiğini görebiliriz. Akos Maroy kullandıkları teknolojinin sağladığı kolaylığı şu şekilde tanımlıyor;

“ Temel olarak bir sürü hesaplama gerektiren çevre birimlere bakmayı bırakıp, gerekli bilginin bindirildiği gerçekliğe bakıyorsunuz. Bu bilginin miktarını ise kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.”

Aero Glass, şu anda teknoloji meraklılarından kurulu 200 kişilik bir pilot grubu tarafından test ediliyor. Aero Glass, ülkemizde de ticari ya da sivil havacılık alanında pilotların eğitimi için kullanılabilir. Bu sayede pilotlar, artırılmış gerçeklik teknolojisinin sağladığı avantajları da birebir olarak tecrübe etme imkanı yakalar.

Piyasaya 2014 yılının üçüncü çeyreğinde sürülmesi planlanan Aero Glass’ın fiyatının 1000$’dan az olacağı belirtilmiş. Fiyatı itibarıyla da şirketlerin ve bireysel pilotların ilgisini bir hayli çekecek gibi gözüyor.

Görsel Kaynak: http://glass.aero/