Adobe geliştirdiği kalem (Ink) ve cetvel (Slide) ile donanım piyasasına da giriş yapıyor.

Gelişen teknoloji sayesinde yazdığımız yazılardan tutunda çizdiğimiz resimlere kadar hemen herşey geliştirilen bulut tabanlı platformlar aracılığıyla, daha ulaşılabilir ve paylaşılabilir bir halde. Bulut tabanlı platformların gelişimini takip eden Adobe, bünyesindeki yazılımları oluşturdukları Creative Cloud (CC) platformu üzerinden sunacağını açıklamıştı. 

Tasarımcılar, heykeltraşlar ya da mimarlar, sunduğu özellikler itibariyle Adobe’un ürünleriyle iç içeler fakat günümüzde tasarımlarını henüz dijital ortama taşıyamamış son derece yetenekli çizerler/tasarımcılar da mevcut. Adobe, geliştirdikleri yeni tasarım cihazları ile eski moda çizerleri de dijital dünyayla buluşturmayı planlıyor. Eğer Adobe tarafından geliştirilen Ink ve Slide beklenen başarıyı elde ederse, Photoshop, Illustrator, After Effects vb. ürünler yepyeni bir anlam kazanacak diyebiliriz.

Adobe Ink ve Slide Teknik Özellikleri

Adobe Ink ve Slide, Beats kulaklıklarını da tasarlayan Ammunition şirketi ve Skunkworks Project’in ortak çalışması sonucu hayat bulmuş. 20.3 gr. ağırlığında alüminyum gövdeye sahip Ink ( kalem ), modern ve kullanıcının kolayca kavrayabilmesi için hafif eğimli bir üçgen şekli verilerek tasarlanmış. Ink, biçimsel bilgiyi aktarmak için ışıldayan basınç duyarlı kapasitif bir uca sahip ve ürünün yüzeyinde menüleri gezmeye yarayan bir düğmesi var. Slide (Cetvel) ise 19.6 gr. ağırlığa ve kullanıldığı tablet üzerinde kolayca hareket etmesini sağlayan plastik bir iç yüzeye sahip; dış yüzeyinde ise daire, üçgen ve kare gibi geometrik şekilleri tetiklemek için düğme görevi üstlenen 6 farklı şekil ve yazılım üzerindeki açısını belirleyen kapasitif noktalar var. 10 saatlik pil ömrü olan Ink’i ürünle birlikte gelen mikro USB kablosu ile şarj edebiliyorsunuz; Slide ise donanımı itibariyle şarj edilmeye ihtiyaç duymuyor.

03_Mighty_Napoleon_Charger_copy_grande_grande
Slide, genellikle kolay ve çabuk geometrik şekillerin çiziminde tercih edilen Adobe Line uygulaması ile birlikte kullanılıyor. Ink ise, serbest çizim için geliştirilen Adobe Sketch uygulaması ile daha etkili kullanılıyor.  Line uygulamasını, Slide olmadan kullanmanız mümkün değil çünkü Line uygulaması açıkken kaleminiz otomatik olarak Slide’ın belirlediği hatları takip etmeye başlıyor. Line uygulamasını kullanırken, çizimlerinizi kalemi Slide’ın gövdesinde gezdirmek yerine, ekranın Slide’ın açısını temel alarak yansıttığı sanal hatları takip ederek yapıyorsunuz. Bu uygulama, kullanıcıya daha özgür bir çizim tecrübesi yaşatmak için Slide’ın yansıttığı sanal hatları parmak uçlarınızla kontrol etme imkanı da sunuyor.

Ink ve Slide tasarım cihazlarını Bluetooth bağlantısıyla iPad Air, iPad Mini ya da göz tarayıcılı iPad Mini gibi 4. nesil iPad cihazlarıyla kullanabilirsiniz. Bu Bluetooth bağlantısı, kullandığınız Ink’i Creative Cloud üzerindeki hesabınızın bir uzantısı haline getiriyor ve böylece hesabınıza kaydettiğiniz renk paletlerine ya da kalem(fırça) uçlarına dilediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca tasarımlarınızı Behance ve Airdrop gibi bir çok platform üzerinden de paylaşabiliyorsunuz.

adobe

Ink ve Slide tasarım cihazları, Adobe’un donanım olarak piyasaya sürdüğü ilk nesil cihazlar ve henüz tam olarak Adobe’un temel teknolojileri ile entegre edilmiş durumda değiller ve kullanımı da ne yazık ki sadece iPad cihazları ile sınırlı. Adobe, bu küçük eksiklikleri de giderebilirse çok daha geniş bir kitleye hitap edecektir. Eğer sizde hemen hayal gücünüzü keşfe çıkmak istiyorsanız ürünleri Adobe’un sitesi üzerinden 199.99$’lık fiyatı ile satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak:  theverge.com