En sonunda Alman spor giyim markası Adidas da giyilebilir teknoloji çılgınlığına dahil oldu. San Francisco’da gerçekleştirilen Giyilebilir Teknolojiler Konferansı’nda tanıtımı yapılan Fit Smart gerçek spor tutkunlarını can evinden vurmayı hedefliyor.

Adından da anlaşılacağı gibi Fit Smart, “fitness” programızı takip etmenenize kolaylık sağlayan bir akıllı fitness bilekliği. Adidas’ın MiCoach egzersiz platformu ile uyumlu olarak geliştirilen Fit Smart’ta, diğer akıllı bilekliklerde bulunan kaç kat merdiven çıktığınıza ya da ne kadar uyuduğunuza dair detaylı bilgilerden ziyade sadece spor aktivitelerinize yönelik bilgiler yer alıyor. Bu sebeple günlük aktivitelere dair detaylı bilgi almayı tercih edenler Fit Smart’ı tercih etmeyeceklerdir.

Fit Smart’ın Genel ve Teknik Özellikleri

Fit Smart’ı kullanırken cihazın gösterge panelinin solunda belirlenen görevi yerine getirip, getirmediğiniz göstermek üzere yeşil, mavi, sarı ve kırmızı renklerinden oluşan bir uyarı sistemi oluşturulmuş. Eğer gerçekleştirdiğiniz spor aktivitesinde kalp atış hızı aralığınızı 140-150bpm (dakikadaki kalp atış sayısı) olarak belirlediyseniz; ve belirlediğiniz bu aralığı aşıyorsanız hemen “kırmızı” bir ışık devreye giriyor, böylece temponuzu düşürmeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

adidas-fit smart

Fit Smart’ta spor aktiviteniz esnasında yararlanabileceğiniz 3 farklı egzersiz modu var;

Eğitmen (Coach) Modu: Bu modu kullanıyorsanız egzersizleriniz bir antrenör (fitness eğitmeni) tarafından belirleniyor.  Bu modda kalp atış hızı ve yakılan kalori oranı gibi ölçümlemelere odaklanılabiliyor. Ayrıca bu modda telefonunuz yanınızda olmasa bile kullanabileceğiniz 15 farklı egzersiz programı mevcut. Bu programları telefonunuzdan Fit Smart’a indirebiliyorsunuz. Kalp atış hızı bilekliğin arka yüzünde bulunan optik algılayıcı ile ölçülüyor(Mio Optik).

Koşu ve Yürüyüş Modu: Bu modda diğer fitness bilekliklerinden aşina olduğunuz ivme ölçer (accelerometer) devreye giriyor. İvme ölçer yürüyüş ya da koşu sırasında kattettiğiniz mesafedeki hızı hesaplamaya yarıyor. Bahsettiğimiz koşu ve yürüyüş modunun, eğitmen modundan farkı bunda belli bir program olmadan istediğiniz egzersizi yapabiliyorsunuz.

Fit Smart Modu: Bu sonuncu modu kullanmayı tercih ederseniz telefonunuzun GPS’ini Fit Smart ile entegre etmeniz gerekiyor. Ardından koşu ve yürüyüş modunda gösterilen bilgi, Mio Optik’den elde ettiği kalp atış hızı ile birleştiriliyor ve tam bir ölçümleme sunuluyor. Fakat egzersiz esnasında bu moddan yararlanabilmek için telefonunuzun yanınızda olması gerekiyor.

Adidas Mio Optik

Adidas Mio Optik

Sesli ve titreşimli geri bildirim özelliğine sahip Fit Smart’ın ön yüzeyinde 3 tane düğme bulunuyor. Yukarıda ve aşağıda sağda bulunan iki buton ekranı değiştiriyor; hareket düğmesi denilen büyük düğme ise atadığınız görevleri onaylamaya ve egzersiz programını başlatmaya/bitirmeye yarıyor.

adidas-fit smart

 

58 gr. ağırlığındaki Fit Smart, yaptığı ölçümleri LED ekran aracılığıyla gösteriyor. Cihazın şarjı ise günde yapılan toplam 1 saatlik antremanla 5 gün boyunca gidiyor.

image_thumbAğustos ayının sonuna doğru piyasaya sürülecek olan Fit Smart; Adidas MiCoach Train ve Run uygulamaları ile Android , iOS ve Windows platformları üzerinde çalışıyor. Piyasadaki diğer fitness bilekliklerine kıyasla daha fazla spor odaklı olan bu akıllı bilekliğin fiyatı 199$ olarak belirlenmiş.

Görsel Kaynaklar: slashgear.com