Hemen her gün yeni bir giyilebilir teknolojik cihaz piyasaya sürülüyor. Ne var ki; geliştirilen bu cihazların hepsi yeteri kadar tanınmıyor hatta bazılarını siz bile bilmiyorsunuz! Aşağıdaki listemizde, ilginç giyilebilir teknolojik cihaz fikirlerine yer verdik.

1. Twitter Sütyeni

tweeting_bra

Göğüs kanseri için farkındalık yaratma amacıyla geliştirilen Twitter Bra, tahmin edebileceğiniz üzere, mağazadan gidip alabileceğiniz türden bir sütyen değil.

Cep telefonu ile eşleştirilen sütyenin kopçaları açıldığı zaman;“ X…az önce sütyenini çıkardı! Siz de çıkardığınızda, göğüslerinizi kontrol etmeyi unutmayın!” yazan bir tweet gönderiyordu.

2. Motorola Dijital Dövme

Geçtiğimiz sene VivaLnk adlı firma ile anlaşan Motorola, telefonunuzun kilidini açabilen dijital bir dövme piyasaya sürdü. Şimdilik sadece Moto X kullanıcılarının yararlanabileceği bu dövme, vücudunuzda 5 gün kadar kalabiliyor. Öyle ki; duşa bile dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Dövmenin, özellikle PIN kodu ya da ekran kilidi girmekten sıkılanlar için birebir olduğunu söyleyebiliriz. Ürünü VivaLnk’in sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

3. Sosyal Medya Giysisi

Ping, Facebook’a bağlanabilen bir sosyal medya giysisi. Kullanıcı el hareketleriyle, Facebook bildirimleri alıp, durum güncellemesi yapabiliyor. Geliştirilen konseptin ilginç olduğunu söyleyebiliriz ama ürünün piyasa sürülüp, sürülmeyeceği hakkında bir haber bulunmuyor.

4. LED Ayakkabılar

led_ayakkabı

Kullanıcıyı gitmek istediği yere yönlendiren LED ayakkabılar, 2013 yılında hayatımıza girdi. Ayakkabıyı bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza bağlayarak; gitmek istediğiniz yerin konumunu harita üzerinde belirleyip, ayakkabıya yüklüyorsunuz.

5. Rüya Kontrolu Sağlayan Kafa Bantı

iWink firması tarafından geliştirilen Aurora kafa bandı, kullanıcının vücut hareketlerini takip edip, onu rüya gördüğüne dair sesli ve görsel ipuçları ile uyarıyor. Cihaz kullanıcıya bir çeşit, Lüsid rüya deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

6. Akıllı Peruklar

akıllı_peruk

Üzerinde kamera, lazer işaretçi ve ultrason bazlı sensörlerin bulunduğu peruklar, kullanıcıların sağlığını takip edecek. Tabii piyasaya çıkıp çıkmayacağı belli değil ama perukların Sony tarafından patentlendiğini belirtmemiz lazım.

7. Giyilebilir Telefon Şarjı

Vodafone_giyilebilir_telefon_şarjı

Vodafone, vücut ısısı ve hareketi ile elektrik üreten bir dizi uyku tulumu ve kot şort geliştirmişti. Şimdilik Vodafone’dan ses seda yok ama ilerleyen zamanlarda, benzeri ürünleri piyasada görme ihtimalimiz yüksek. “Şarjım %10 kalmış!” cümlesini daha az duyacağız galiba!

8. Akıllı Pijamalar

Uygulama aracılığıyla mobil cihazınız ile eşleştirebildiğiniz Smart PJ, 2012 yılında geliştirildi. Pijama üzerindeki kodu taratarak, telefonunuza bir masal indirebilirsiniz. Kız – erkek seçenekleri bulunan bu akıllı pijamaları 29.99$’a sitesi üzerinden sipariş etmeniz mümkün.

Grsel Kaynak: http://www.fastcodesign.com/