Teknolojinin farklı çıktıları yaşamımız içinde yer almaya son sürat devam ediyor. Bunlardan birisi de 3D yazıcılar… 3D yazıcılarla plastik olarak farklı ürünler imal edilebilir. Bu cihaz resmen küçük bir fabrika gibi… İşitme cihazından spor ayakkabıya kadar farklı ürünler üretilmektedir. 

Bu yazımızda 3D yazıcılara yer vermemizin sebebi ise üç üniversiteden araştırmacıların bir araya gelerek oluşturduğu ekibin ortaya koyduğu çalışmadır. Bu çalışmaya göre kemiğin yapısından yola çıkarak yapı malzemelerinin yapılması ile daha sağlam ve dayanıklı malzemeleri görebiliriz. Dahası bunun 3D yazıcılarla yapılabileceği söylüyorlar.

Purdue Üniversitesi’nden Prof. Pablo D. Zavattieri:

               ”Kemik yapısından yola çıkarak elde edilen bu                                                                  bilgiyle 3d yazıcılarla yapı malzemeleri yapma                                                                  işlemini gerçekleştirebiliriz.”

 

Cornell Üniversitesi, Purdue Üniversitesi ve Case Western Reserve Üniversiteleri’nden bir araya gelen bir grup araştırmacı, kemiğin yapısını inceleyerek 3D yazıcılarla yapı malzemesi üretmeyi amaçlıyor. Kemiklerin içerisinde bulunan ‘kirişler’ dayanaklılığı ve sağlamlığı sağladığı belirtilmektedir. Bundan esinlenerek yapı malzemeleri üretmek amaçlanıyor. Trabeküller olarak da isimlendirilen bu kirişlerin yatay şekilde konumlanmasının da bu dayanıklılığa etkisi olduğu belirtiliyor. Yatay şekilde konumlanan bu yapıların kalınlığı arttıkça dayanıklılık süresinin de uzadığı ifade ediliyor.   

3D yazıcılarla yapı malzemelerinin ve binaların oluşturulmasının yakın gelecekte gerçekleşmesine yaklaşıyoruz sanırım. Onlarca işçinin aylarca süren çalışmalar sonucunda inşa ettikleri bir binanın bu teknoloji sayesinde çok daha az sayıda işçiyle daha kısa bir sürede gerçekleştirilmesini ilerleyen yıllarda görebilecek olmamız beni oldukça heyacanlandırıyor. Umarım bu aşamaya kısa süre sonra geçebiliriz.

Kaynak

https://www.engadget.com/2019/12/06/bones-inspire-stronger-building-materials/

https://engineering.purdue.edu/~zavattie/