Gartner, 2020’de IoT’ye bağlı yaklaşık 20 milyar cihaz olacağını ve IoT ürün ve hizmet sağlayıcılarının portföylerine 300 milyar dolarlık bir gelir ekleyeceğini öngörüyor. Hiç şüphe yok ki, nesnelerin interneti ile bağlantılı dünya büyük bir hızla gelişiyor. Şimdi herkes IoT’nin geleceğini ve yakın gelecekte hayatımızı nasıl etkileyeceğini tartışıyor. Bu bağlamda 2020’de IoT’nin geleceğini tanımlayacak en iyi 10 IoT teknoloji trendine  göz atalım…

 

Akıllı Ev Cihazlarının Popülerliği Artacak

Akıllı ev teknolojilerini tembel gençler için gerçekçi olmayan oyuncaklar olarak adlandıranlar bile, IoT uyumlu akıllı ev cihazlarının çekiciliğine karşı koymakta zorlanıyor. Bu cihazlar önümüzdeki yıllarda da popülerliğini sürdürecek ve sizi sadece ev otomasyonunun rahatlığına alıştırmakla kalmayıp, aynı zamanda evinizin ve ailenizin güvenliğini de artıracak. Örneğin, tüy birikmesi çok arttığında sizi uyaran kurutucular çıkacak bir yangını önleyebilir. Bu, akıllı evlerin işlevselliğini ve adaptasyonunu anlatmak için güzel bir örnek. IoT tabanlı akıllı ürünlerin bu kadar benimsenmesinin en büyük nedeni enerji tasarrufu ihtiyacı. Akıllı termostatlar ve aydınlatma sistemleri, enerjinin korunmasına ve faturaların azaltılmasına yardımcı olurken, 2020’de daha fazla insanın IoT cihazlarını tercih etmesine de neden olacak.

 

Edge Computing, Bulut Bilişimi Geride Bırakacak

Uzun süredir, IoT cihazları verilerini bulut teknolojisini temel alarak depoluyordu. Bununla birlikte, IoT geliştiricileri ve üreticileri, veriyi limite kadar saklamaya, hesaplamaya ve analiz etmeye başladı. Temel olarak bu, tüm verileri IoT cihazından buluta göndermek yerine, verilerin ilk önce IoT cihazına daha yakın veya yerel bir cihaza aktarıldığı anlamına geliyor. Edge computing olarak bilinen bu yaklaşımın birçok avantajı bulunuyor. Bu yaklaşım ilk olarak, her cihazın gönderdiği büyük miktarda veriyi daha iyi yönetmeyi sağlıyor. Buluta bağımlılığın azalması, uygulamaların daha hızlı performans göstermesine ve gecikme süresinin azalmasına sebep oluyor. Bu yerel depolama cihazı; verileri sıralayabilir, filtreleyebilir, hesaplayabilir ve ardından verilerin tümünü veya bir kısmını buluta göndererek ağa giden trafiği azaltabilir. Yerel olarak veri toplayabilen ve işleyebilen IoT uygulaması, daha az bant genişliği tüketir ve buluta bağlanma sıkıntısı yaşandığında bile çalışır. Bu olumlu yönü nedeniyle, modern bilgisayar kullanımının hem tüketici hem de endüstriyel IoT’de geniş çapta kabul göreceği öngörülüyor. Azaltılmış bulut katılımı daha iyi güvenlik uygulamaları sağlıyor ve bağlantı maliyetlerini azaltıyor. IoT’de en son teknolojiye sahip BT kullanımını 2020’de daha fazla göreceğiz.

 

IoT Sağlık Sektörünü Yeniden Yapılandıracak

IoT’nin en önemli uygulamalarından biri hiç şüphesiz sağlık alanında olacak ve gelecek yıl sağlık sektörünün gerçekten nesnelerin internetinden nasıl faydalandığını göreceğiz. Frost and Sullivan’a göre, tıbbi nesnelerin internetinin yıllık % 26.2’lik bir oranda büyümesi ve 2021’de 72 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sensörler, taşınabilir cihazlar, tıbbi cihazlar, sağlık monitörleri ve bir dizi başka tıbbi cihaz, IoT ile bağlanacak şekilde yapılandırılıyor. Sağlıkta hizmet sağlayıcılarından genel nüfusa, herkes teknoloji konusunda eskiye göre çok daha bilgili. Evde yatan hastanın sağlığını izlemek için geliştirilen mobil sağlık uygulamaları ve sanal asistanlar, hastanın sağlığıyla ilgili parametreleri ileten akıllı giyilebilir cihazlar ve implantlar, hastanın yaşamsal belirtilerini izleyen akıllı araçlar ve bir dizi diğer akıllı bağlı cihaz, sağlık sektörünü yeniden yapılandıracak.

 

 

IoT Güvenliğinin Önemi Artacak

IoT’nin kullanımının artmasına bağlı olarak IoT güvenliği konusu daha kritik bir hale geldi. Bulutta dolanan hayati veriler hasta sağlığı ve ev güvenliği açısından risk faktörü olabiliyor. Bu nedenle geliştirilen IoT tabanlı mobil uygulamaların her zamankinden daha güvenli olması gerekiyor. Şu an itibariyle, IoT cihazlarının tamamında bilgisayarların sahip olduğu türden bir güvenlik mekanizması bulunmuyor. 2020’de ilk değişmesi gereken şeylerden birinin bu olması gerekiyor. 2020’de makineden makineye kimlik doğrulaması çakışacak, biyometrik girişler norm haline gelecek ve yapay zeka, makine öğrenimi ve büyük veri teknikleri veri ihlallerini tanımlamak ve engellemek için kullanılacak.

 

IoT, Yapay Zeka ve Büyük Veri Yakınsayacak

IoT ve veri aktarımına bağlı olarak milyarlarca tüketiciden gelen ve işlenip analiz edilmesi gereken veri miktarının katlanarak artacağı öngörülüyor. Buradaki düşünce yalnızca veri toplamak değil, bu verilerden işlenebilir bilgi elde etmek ve tüm bu bilgileri işlemek için bazı ciddi büyük veri ve yapay mühendislik tekniklerine ihtiyaç duyulması. Yapay zeka (AI), IoT ve büyük verinin yakınsamasının yeni nesil uygulama dalgasına yol açacağı tahmin ediliyor. Aslında, yakın gelecekte bu üç bileşeni birbirinden ayrı bir şekilde düşünmek de imkansız hale geliyor.

 

IoT Güvenliği için Blockchain

Birçok finansal kuruluş ve devlet kurumu, girişimci, tüketici ve sanayici bağımsızlaşacak, kendi kendini yönetecek ve oldukça akıllı hale gelecek. Yeni şirketlerden bazıları, bölgelerini IOTA’nın dolaştığı bir yapıya oturtuyor (IOTA, SaTS & Cloud’un maliyeti olmadan şirketler için modüller ve diğer bileşenler geliştirmek için, IoT ekosistemindeki cihazlar arasındaki işlemleri kaydetmek ve yürütmek için özel olarak tasarlanmış bir kripto para.) Çok yakında  bir ana makineye bağlı olmayan, sadece tek bir işi yapmaya programlanmış ve bu işleri merkezi olmayan mikro servislere dağıtarak çalışan bilgisayarlar görmeye hazır olun.  IoT günün birinde sağlık, hükümet, işlem  piyasası, finans ve bugünlerde insanların aklına dahi gelmeyen diğer birçok disiplinle entegre olacak. Bu tür IoT teknoloji trendleri oldukça etkili farklar yaratacak.

 

Daha İyi Veri Analitiği

Önümüzdeki birkaç yılda, IoT ve ona bağlı dünya arasında yükselecek olan yeni bir trend bizi oldukça şaşırtacak. IOT’nin yapay zeka ile birleşerek bireyler ve şirketler için daha iyi veri analitiği yapmaya olanak sağlaması bekleniyor. Yapay zeka ile IoT’nin birleşmesi, daha iyi veri analizi yapılmasını mümkün kılacak ve bu verileri korumayı kolaylaştıracak.

 

Akıllı Şehirler Yaygınlaşacak

Geçmişte, devletlerin erişilebilir veri toplama araçlarından yararlanmak için daha fazla teknoloji ve sensör kullandıklarını gördük. Yakında, gelecek vizyonuna sahip şehirlerin, vatandaşlarla birlikte kamu ve özel kuruluşlar arasında verilerin bir araya getirilmesine ve erişilmesine olanak sağlayacak, öncü veri alışverişine yatırım yapacakları IoT trendlerini göreceğiz. IoT’nin şehirlere entegrasyonu, sürdürülebilir kalkınmanın önünü açacak, trafik sıkışıklığını azaltacak ve güvenliği artıracak. Biz de akıllı şehirlerin dönüşümünü net bir şekilde gözlemleme fırsatı bulacağız.

 

Perakende Deneyiminin Kişiselleştirilmesi

IoT, tedarik zinciri yönetimini günümüzde daha da verimli hale getiriyor. Sensörler ve diğer akıllı işaretleme teknikleri sayesinde, alışveriş deneyimi farklı bir boyuta taşındı. Yeni değişikliklere göre, önümüzdeki yılların IoT trendleri ticari varlığınızı kişiselleştirecek. Genellikle en sevdiğiniz mağazada satışa sunulan bir üründe indirim bildirimi almayı hayal edebilirsiniz, ancak sizi beğendiğiniz ürüne götüren en sevdiğiniz mağazanın iç haritasını da düşünebiliyor musunuz? IoT’nin bu son teknolojik trendi, yeni bir alışveriş çağı başlatan kişiselleştirilmiş perakende deneyiminin daha kolay entegre olmasını sağlayacak.

 

IoT Sayesinde Önleyici Bakım Desteği Sunulabilecek

Yakın bir zamanda evler, kendi sakinlerine, evdeki kazaları önleyebilecekleri sıhhi tesisat kaçakları, cihaz arızaları, elektrik sorunları hakkında bilgi verecek. Fabrikalarda, uçaklarda ve otomobillerde bulunan sensörlerin özelliklerinden daha fazlası, yakında tüm bu IoT trendlerinin de yardımıyla evinize girecek. IoT’nin beraberinde getirdiği tüm bu gelişmelerle birlikte, evdeki olası arızalara karşı bir eylem planı devreye girecek . Evde olup olmamanız önemli değil, bir sorun algılandığında sistem sorunun çözümü adına anında harekete geçecek.

 

Bunlar, yeni yılda IoT uygulama geliştirme ekosistemine hakim olacak trendlerden bazıları. Hem tüketici tarafında hem de endüstride büyük gelişmeler ve bir dizi bağlı cihaz göreceğiz. Nesnelerin internetini daha sezgisel ve kullanımı daha kolay hale getirecek yeni teknolojiler ortaya çıkacak, ancak büyük ölçüde üreticiler, birbirine bağlı cihazlarını korumak için daha fazla çalışmak zorunda kalacak. Çünkü verilerdeki risk de bunlarla beraber artacak. Tüm bu tahminlere bakarak geleceğin ümit verici ve beklemeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kaynak: https://towardsdatascience.com

Görsel kaynak: computerworld.com