2015 yılının yeni teknolojiler açısından oldukça hareketli geçtiğini söyleyebiliriz. Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri bu senenin yükselen yıldızlarından biriydi. Drone’lar gerek neden oldukları kazalarla, gerekse geliştirilme aşamasında olan modelleriyle gündemden düşmedi. Nesnelerin İnterneti alanında ise bütün güvenlik endişelerine rağmen yatırımlar devam etti. Giyilebilir teknoloji alanında ise akıllı saatler ve akıllı bileklikler başta olmak üzere yüzlerce ürün piyasaya sürüldü. Şimdi 2015 yılında bütün bu teknolojiler alanında neler yaşandığına biraz daha yakından göz atalım.

Nesnelerin İnterneti

2015, Nesnelerin İnterneti alanında güvenlik endişelerinin sıkça dile getirildiği bir yıl oldu. Öyle ki, FBI bile Nesnelerin İnterneti’nin güvenliğinin kendilerini endişelendirdiğini belirtti. Hatta BMW’nin ConnectedDrive adlı araç bağlantı sistemindeki güvenlik açığının 2.2 milyon aracı etkilemesi de Nesnelerin İnterneti’ndeki güvenlik açıklarının en basit anlamda bile nelere yol açabileceğini gözler önüne serdi. Tabii tüm bunlar, Nesnelerin İnterneti’ne yapılan yatırımların ve çalışmaların hızını yavaşlatmadı.

IBM’in Nesnelerin İnterneti’ne yaptığı 3 milyar dolarlık yatırım bu alanda senenin en büyük yatırım haberiydi. Diğer teknoloji devlerinin bu yıl Nesnelerin İnterneti alanında neler yaptığına bakacak olursak; Google, I/O etkinliğinde Nesnelerin İnterneti’ne özel olarak geliştirdiği işletim sistemi Brillo’yu duyurdu. Apple, akıllı ev programı HomeKit’i hizmete sundu ve iBeacon kapalı alan konum haritalama patenti aldı. Microsoft ise IoT cihazlarına özel bir Windows işletim sistemi geliştirmek için LG Electronics ile, Nesnelerin İnterneti gelişimini hızlandırmak içinse Texas Intruments ile işbirliğine gitti.

google_brillo_os

Bir başka teknoloji devi Samsung, Nesnelerin İnterneti platformu Artik’i duyurdu. Intel, Saffron adlı büyük veri şirketini satın aldı ve Levi’s, mağazalarındaki gelişmeleri anlık olarak takip edebilmek için Intel ile işbirliği yaptı. Facebook da Nesnelerin İnterneti’ne özel mobil uygulama geliştirme platformu Parse’ı duyurarak bu alanda varolmak istediğini belli etti.

Sürücüsüz araba alanında ise yılın en önemli gelişmelerinden biri, Tesla’nın Model S isimli sürücüsüz otomobillerinin yollara çıkmasıydı. Bu alanda yılın en ilginç olayı ise Google tarafında yaşandı. Google’ın sürücüsüz arabası çok yavaş gittiği gerekçesiyle polis tarafından çevrildi.

google-car-police

Google’ın Sürücüsüz Arabasının Polis Tarafından Çevrildiği An

Bu sene Nesnelerin İnterneti alanında Avrupa’da da önemli gelişmeler yaşandı. Dünyanın en akıllı binası Amsterdam’da kullanıma açıldı. Intel’in Dublin’i akıllı şehre çevirme projesi kapsamında, Croke Park dünyanın ilk Nesnelerin İnterneti temelli stadyumu oldu. Ve Dell, Avrupa’daki ilk Nesnelerin İnterneti laboratuvarını açtı.

MIT tarafından geliştirilen, fiziksel nesneleri sanal bir arayüz ile birbirine bağlayan Reality Editor adındaki uygulamanın da Nesnelerin İnterneti alanında bu senenin en başarılı çalışmalarından biri olduğunu belirtelim.

Türkiye’de Neler Oldu?

Geçtiğimiz yıl Nesnelerin İnterneti alanında Türkiye’deki en önemli gelişmelerden biri Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri’nin %15 hisse karşılığında Revo Capital’den ilk yatırımını almasıydı. Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri, 2014 yılının aralık ayında Cosa adlı akıllı kombi kitini piyasaya sürmüştü. Cosa‘nın kullanıcılardan olumlu tepkiler alması ve iyi bir satış rakamı yakalamasının ardından Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri de ilk yatırımını aldı. 2015’te Nesnelerin İnterneti alanında yatırım alan bir başka yerli firma ise Blesh oldu. Beacon alanında hizmet veren yerli firma, 2.5 milyon dolar yatırım aldı.

Geçtiğimiz yılın ekim ayında Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan İbrahim tarafından yazılan “Internet of Things” isimli teknik kitap Hollanda’nın Elektor yayınevi tarafından yayımlandı. Biz de Prof. Dr. Doğan İbrahim ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Nesnelerin İnterneti Alanında En Dikkat Çekenler

 • Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, gücünü radyo dalgalarından alan dünyanın en küçük sıcaklık sensörünü geliştirdiler.
 • Jawbone, sindirilebilir sağlık takip cihazı geliştirmek için çalışmalar yapıyor.
 • Amazon, Nesnelerin İnterneti platformu AWS’i duyurdu.
 • Alcatel, Nesnelerin İnterneti pazarında yer alabilmek için Mformation adlı firmayı satın aldı.
 • Salesforce, Nesnelerin İnterneti üzerine bulut platformunu duyurdu.
 • Symantec, 1 milyardan fazla IoT cihazının güvenliğini sağlıyor.
 • Qualcomm, 2018’de kullanılacak olan 5 milyar IoT cihazında kendi çiplerinin olmasını istiyor.
 • Nesnelerin İnterneti, daha iyi barbekü yapmanızı sağlayabilir mi?
 • Target, San Francisco’da akıllı ev ürünlerinin geliştirildiği ve satışının yapıldığı Open House adında bir mekanı hizmete açtı.

Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir teknoloji alanında bu sene de akıllı saatler ve bileklikler ön plandaydı. Bununla birlikte, bu sene giyilebilir teknolojiler alanında Google ciddi adımlar attı. Özellikle Google I/O etkinliğinde duyurulan Project Jacquard, giyilebilir teknolojiler açısından bir devrim niteliğinde. Bunun yanısıra Google, Çin merkezli araştırma ve akıllı saat firması Mobvoi Inc.’a yatırım yaptı. Google’ın Android Wear işletim sistemi ise iPhone ile uyumlu olarak çalışmaya başladı ve bununla birlikte artık  Android Wear akıllı saatler cep telefonundan bağımsız olarak çalışabiliyor. Ayrıca medikal cihaz endüstrisi için bir sağlık takip cihazı geliştiren Google, giyilebilir cihazlar için kan örneği alma patenti aldı.

Apple tarafında ise yılın en büyük gelişmesi Apple Watch’ın piyasaya sürülmesiydi. Çeşitli modellerde ve fiyatlarda satışa sunulan akıllın saatin en ucuz modelinin fiyatı 1249 TL iken en pahalı model ise 56000 TL’den satışa sunuldu.

2015’te giyilebilir teknolojiler alanında iki tane önemli satın alma oldu. Bunlardan biri Fossil’in Misfit’i 260 milyon dolara satın almasıydı. Diğeri ise Adidas’ın Runtastic’i 239 milyon dolar karşılığında bünyesine katmasıydı.

Pili 30 gün dayanan  Vector adlı akıllı saat ise giyilebilir teknolojiler alanında geçtiğimiz yılın öne çıkan ürünlerindendi.

Türkiye’de Neler Oldu?

2015’te Türkiye’de giyilebilir teknolojiler alanında birkaç önemli gelişme yaşandı. Vodafone ve Arzu Kaprol işbirliğiyle Türkiye’nin ilk akıllı ceketi üretildi. ASELSAN, Cenker projesi ile askeri alanda kullanım için giyilebilir cihazlar geliştirdi.

Geçtiğimiz yıl içinde global olarak hizmet vermeye başlayan ve 207 ülkede 620 bin üyeye ulaşan FitWell, Android Wear ve Apple Watch uygulamarını kullanıma sundu.

Teknosa’nın da geçen yıl önce Preo Pwatch isimli akıllı saatini daha sonra ise bu akıllı saatin yeni versiyonu olan Preo Pwatch 2′yi piyasaya sürdüğünü belirtelim.

Giyilebilir Teknolojiler Alanında En Dikkat Çekenler

 • HP ve saat üreticisi Titan Co. akıllı saat geliştirmek için işbirliğine gidiyor.
 • Chaotic Moon adlı bir firma askeri ve tıbbi kullanım için biyometrik/giyilebilir dövme geliştirmeye çalışıyor.
 • ABD’de giyilebilir böbrek geliştirildi.
 • Triple W Japan isimli firma D Free adında ne zaman tuvalete gidilmesi gerektiğini belirten bir cihaz geliştirdi.
 • Kullanıcının sağlık verilerini takip edip, tahmini ölüm yılını hesaplayan Quitbit adında bir akıllı bileklik üretildi.
 • Dünyanın ilk temassız ödeme gerçekleştirebilen ceketi üretildi.
 • Gelecekte veri aktarımı bluetooth yerine insanlar aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
 • Almanya’da deri üzerinden mobil cihazları yönetmek için elektronik sensör geliştiriyorlar.
 • Yüz tanımlama teknolojisini bloklayan gözlük, 2016 yılında Japonya’da piyasaya sürülecek.
 • Xiaomi, Mi Band’in yeni versiyonu Mi Band 1S’i 16 dolardan piyasaya sürdü.
 • HTC, piyasaya sürdüğü ilk giyilebilir cihaz olan HTC Re Grip ile sektöre adım attı.

Drone

Drone’lar 2015 yılında gündemi oldukça meşgul etti. Ancak bu, genellikle olumsuz anlamdaydı. 2015’te birçok drone kazası yaşandı, drone’lar birçok defa yasadışı işlerde kullanıldı. Beyaz Saray’da bir drone kazasının yaşanması, 3 Al Jazeera gazetecisinin Paris’te drone uçurdukları için tutuklanması, 16 aylık bir bebeğin drone kazasında bir gözünü kaybetmesi, kayak Dünya Kupası yarışlarında, 4 tane dünya şampiyonluğu bulunan kayakçı Marcel Hirscher’in yaklaşık bir metre arkasına drone düşmesi, ABD’de Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA), Chicago’da usulsüz drone kullanan bir şirkete 1.9 milyon dolar para cezası vermesi, Amerika Açık tenis turnuvasındaki bir maç sırasında tribüne drone düşmesi ve radyoaktif madde taşıyan bir drone’un Japonya Başbakanı’nın ofisinin çatısında bulunması bunlardan kayda değer olanlardı.

Bu olayların 2015’te yoğun şekilde yaşanmasının sebebi ise drone’lara olan ilginin hızla artmasıydı. Hatta Federal Havacılık İdaresi de bununla ilgili olarak noel zamanında yaklaşık 1 milyon drone satılacağını açıklamıştı. Drone’ların karıştığı tüm bu olumsuz olayları ve noel zamanında gerçekleşmesi beklenen yüksek miktarda drone satışını da hesaba katan Federal Havacılık İdaresi, yaşanan olumsuzlukları minimuma indirmek için 250 gramdan ağır drone’ların kayıt altına alınması zorunluluğu getirdi.

Drone’lar 2015’te sadece olumsuzluklarla gündemde değildi tabii ki. Geçtiğimiz yıl bu alanda birtakım ilkler de yaşandı. DJI, ilk mağazasını Shenzen’de açtı. Bununla birlikte 3D yazıcıyla üretilen ilk jet motorlu drone projesi gerçeğe dönüştü.

DJI Drone Mağazası

DJI’ın Shenzen’de Açtığı Drone Mağazası

DJI, geçtiğimiz yıl ilk drone mağazasını açmasının yanısıra İsveçli kamera firması Hasselblad’in azınlık hissesini satın aldı ve geliştiricilerin akıllı drone’lar yapmasını sağlayacak Manifold isimli mini bilgisayarını tanıttı. Ayrıca DJI, geçtiğimiz yıl yeni drone’u Phantom X Concept’i de duyurdu. Lojistik firması UPS, Parc adında kablolu bir drone geliştiren drone firması CyPhy Works’e yatırım yaptı. Intel ise Çin merkezli drone üreticisi Yuneec’e 60 milyon dolar yatırım yaptı. Aksiyon kamerası üreticisi GoPro, Karma adlı drone’nunu duyurdu.

Drone ile teslimat konusunda ise birçok firma çalışmalar yapıyor ve 2015’te de bu konuyla ilgili birçok gelişme yaşandı. Yaklaşık 2 senedir bu konuda çalışmalar yürüten Amazon, drone ile teslimat projesi Prime Air’de kullanılacak drone’u tanıttı. Bir yanda bunlar olurken bir yanda da bir başka online alışveriş devi Alibaba’nın da drone ile teslimat konusunda denemeler yaptığı ortaya çıktı. Google ise, 2017’de drone ile teslimat hizmetine başlayacağını duyurdu. Teknoloji devleri bu konuda çalışmalar yaparken ABD’de yasal olarak ilk drone ile teslimat olayı da gerçekleşti.

Geçtiğimiz sene geliştirilen drone’lar arasında bizim en çok dikkatimizi çekenler ise MIT’deki araştırmacılar tarafından geliştirilen otonom olarak saatte yaklaşık 50 kilometre ile giderken bir yandan da karşısına çeken engelleri aşabilen drone ve Faslı doktora öğrencisinin geliştirdiği 50 km menzilli drone‘du.

Geçtiğimiz yıl Avustralya’da drone yarış ligi düzenlenmeye başladı. Bununla birlikte drone yarışlarının profesyonel sporlar arasındaki yerini alabileceği de konuşulanlar arasındaydı. Ayrıca ABD’nin Nevada eyaletinde drone’lar için olan bir havalimanının yapımına başlanırken Afrika ülkesi Ruanda’da ise böyle bir havalimanının yapımına 2016’da başlanacağı belirtildi.

2015 yılında bir drone’un en ilginç kullanım şekillerinden biri ise, bir babanın drone ile kızının dişini çekmesi oldu.

Drone Alanında En Dikkat Çekenler

2015’in En İyi Drone Videoları

 • Drone ile balık tutmak…

 • Çekim yapan drone’a sinirlenen adam oltası ile drone’u yakalıyor!

 • Bu aile, yeni bir bebek sahibi olacaklarını drone ile çektikleri bu videoyla duyurdu.

 • Bu şimdiye kadar drone çekilmiş en iyi düğün videosu olabilir!

 • Dünyanın en büyük çiçek bahçesi drone ile görüntülendi.

 • Çoban köpeğinin yerine drone kullanılırsa…

 • Suya düşmek üzere olan drone’unu kurtarmak için buz gibi suya atlayan adam…

 • Drone kurtarma operasyonu!

 • Brain Farm, dünyanın ilk 4K drone çekimini gerçekleştirdi.

 • Futbol sahası üzerinde dolaşan drone, bir futbol topunun hedefi oluyor!

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojisinde geçtiğimiz yıl hem donanım hem de yazılım tarafında birçok gelişme yaşandı.

2015’te aksiyon kamerası üreticisi GoPro, sanal gerçeklik alanında birçok hamle yaptı. Sanal gerçeklik alanında faaliyet gösteren Kolor firmasını bünyesine katan GoPro, Google’ın I/O’da duyurulan Jump  adlı sanal gerçeklik platformu için 16 adet Hero4 kameranın yerleştirilebileceği 360 derece çekim yapmaya olanak sağlayan Odyssey adlı bir kamera donanımı geliştirdi ve ayrıca 360o içerik üretmek isteyenler için de 6 adet Hero4 kamera barındıran bir donanım geliştirdi.

GoPro Odyssey

GoPro Odyssey

Ayrıca Samsung’un Oculus ile işbirliği yaparak geliştirdiği sanal gerçeklik cihazı Samsung Gear VR, Razer’in açık kaynak olarak geliştirdiği sanal gerçeklik birimi Razer OSVR (Open Source Virtual Reality), Nokia’nın piyasaya sürdüğü Ozo adlı sanal gerçeklik kamerası geçtiğimiz senenin dikkat çeken cihazlarındandı.

Sanal gerçeklik donanımı tarafında bunlar olurken yazılım tarafında da önemli gelişmeler yaşandı. Visualise VR adlı firma ise sanal gerçeklik ortamında kullanıcıların tüm vücudunu kullanabildiği bir platform geliştirdi. Ubisoft ise, Eagle Flight adındaki ilk sanal gerçeklik oyununu duyurdu. Eagle Flight, bu yıl içerisinde Playstation VR, Oculus Rift ve HTC Vive için çıkış yapacak. Dünya çapında milyonlarca oyuncusu bulunan Minecraft’a sanal gerçeklik desteğinin geleceği ve Resident Evil’ın oyun serisini geliştiren Capcom’un sanal gerçeklik teknolojisine yatırım yapması da geçtiğimiz yılın öne çıkan haberlerindendi.

Geçtiğimiz yıl birçok sanal gerçeklik firması yatırım aldı. Özellikle The Walt Disney Company, Evolution Media Partners ve China Media’dan toplamda 65 milyon dolar  yatırım alan Jaunt; Ashton Kutcher ve Samsung’un 20 milyon dolar yatırım yaptığı Wellington adlı sanal gerçeklik firması ve Google Ventures’ın yatırım yaptığı İsveçli sanal gerçeklik firması Resolution Games en dikkat çekenlerdi. Ayrıca Seattle merkezli Pixvana adında bir sanal gerçeklik firması, sanal gerçeklik videolarının işlenmesi ve paylaşımı üzerine geliştirdiği bulut tabanlı platform için 6 milyon dolarlık yatırım aldı ve kullanıcıların 360 derece çekim yapabilmesine olanak sağlayan mobil platform Emergent VR ise, 2.2 milyon dolar yatırım aldı.

Facebook, sanal gerçeklik alanındaki hamlelerine devam etti. Geçtiğimiz yıl içerisinde 360 derece videoları desteklemeye başlayan Facebook’un mobil cihazlar için 360o video uygulaması geliştirmeyi planladığı öğrenildi.Facebook’un sahibi olduğu Oculus da geçen yıl boş durmadı tabi. Yeni geliştirdiği kontrol cihazı Oculus Touch‘ı duyuran firma, sanal gerçeklik ortamında el hareketlerini mıknatıslarla takip etme olanağı sağlayan Finexus’a yatırım yaptı ve sanal gerçeklikte ellerin kullanımı üzerine çalışmalar yapan İsrail merkezli Pebbles Interfaces adlı firmayı bünyesine kattı.

Oculus Touch

Oculus Touch

Google tarafında Youtube, geçtiğimiz yılın sonlarında sanal gerçeklik videolarını ve Google Cardboard’u desteklemeye başladı. Bununla birlikte, Apple’ın da sanal gerçeklikle ilgili birtakım çalışmalar yürüttüğü iddiası ortaya atıldı.

2015’te sanal gerçeklik alanında bir ilk yaşandı ve dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkı Utah’ta açıldı. Bununla birlikte, bir eğlence firmasının Çin’de bir sanal gerçeklik lunaparkı açmak istediği ve Melbourne’de sanal gerçeklik oyun merkezi açılacağı haberleri çıktı. Geçtiğimiz yıl sanal gerçeklik alanında gerçekleşen bir başka ilk ise Sleppy Hollow’un Emmy ödülü kazanan ilk sanal gerçeklik deneyimi olmasıydı.

Rihanna, “Bitch Better Have My Money” adlı parçasının video klibini sanal gerçeklik uyumlu olarak çıkardı. LeBron James’in ise Oculus ve Samsung Gear VR için bir sanal gerçeklik videosu yayımlandı.

Türkiye’de Neler Oldu?

Türkiye adına sanal gerçeklik alanında geçtiğimiz senenin en önemli gelişmesi ise sanal ortamda yürümenizi sağlayan SpaceWalkerVR adlı yürüme simülatörünün geliştirilmesiydi. Hatta biz de Hamit Keleş ile SpaceWalkerVR üzerine bir röportaj gerçekleştirmiştik.

SpaceWalkerVR

Sanal Gerçeklik Alanında En Dikkat Çekenler

 • HP ve Echopixel, sağlık hizmetlerinde sanal gerçeklik kullanımını geliştirmek için işbirliği yapıyor.
 • Rusya’daki taksilerde müşteriler Yandex’in sunduğu hizmet sayesinde sanal gerçeklik cihazlarını deneme fırsatı yakalıyorlar.
 • Uzun süreli sanal gerçeklik kullanımına bağlı yaşanabilecek rahatsızlıkları ortadan kaldırmayı hedefleyen IonVR isimli yeni bir sanal gerçeklik birimi geliştirildi.
 • The New York Times ve Google sanal gerçeklik projesi için bir araya geldi. New York Times çocuklar için çektiği belgeseli herkesin izlemesini sağlamak için Cardboard’ları bedava dağıttı.
 • Sony, derinlik algılayan kameralar üzerine uzmanlaşmış Softkinetic’i bünyesine kattı.
 • Bir Valve çalışanı, sevgilisine sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak evlilik teklifi yaptı.
 • Samsung ve Lionsgate ortaklığı ile Hunger Games filmi için 6 dakikalık bir sanal gerçeklik reklamı hazırlandı.
 • Canon, hala geliştirilme aşamasında olan sanal gerçeklik cihazını duyurdu.
 • Kellogs, kahvaltılık mısır gevreği kutusundan sanal gerçeklik gözlüğü sunuyor.
 • MTV Video Müzik Ödülleri’nin kırmızı halısında 360 derecelik çekim gerçekleştirildi.
 • Discovery Channel, Discovery VR adında bir sanal gerçeklik uygulaması çıkaracağını duyurdu.
 • İngiliz tenisçi Andy Murray, 3 sanal gerçeklik girişimine yatırım yaptı.
 • Stanford Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda mide bulantısını ve göz yorgunluğunu azaltan bir sanal gerçeklik cihazı geliştirilmiş.
 • Sanal gerçekliği ilk kez deneyen bir teyzenin tepkisi
 • Flickr’ın yeni uygulaması 360o fotoğrafları destekliyor.
 • Google, Star Wars için Cardboard’a özel bir sanal gerçeklik deneyimi sundu.
 • NBA’de sezonun açılış maçında, ilk kez bir NBA maçı sanal gerçeklik desteğiyle yayınlandı.
 • Netflix ve Hulu, sanal gerçeklik desteği sunacak.
 • Samsung, bağımsız sanal gerçeklik film yapımcılarını destekliyor.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik alanında Magic Leap’in 827 milyon dolar yatırım alması ve Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens’i tanıtması geçtiğimiz yılın en önemli gelişmelerindendi.

Apple da geçtiğimiz sene artırılmış gerçeklik firması Metaio’yu ve Yıldız savaşları serisinde hareket yakalama teknolojisini geliştiren İsviçreli Faceshift firmasını satın aldı. Google adına geçen senenin artırılmış gerçeklik alanındaki en önemli gelişmesi ise Project Tango’ydu. Project Tango, Google I/O’da duyuruldu ve cihazın geliştirme kiti İngiltere’de 256 sterlinden satışa sunuldu.

Amazon, geçtiğimiz yıl içerisinde kendi artırılmış gerçeklik gözlüğünü geliştirmek için patent alırken Asus’un ise 2016’da satışa çıkartacağı bir artırılmış gerçeklik cihazının üzerinde çalıştığı öğrenildi. Ayrıca BMW, Mini için geliştirdiği artırılmış gerçeklik sürüş gözlüklerini duyurdu.

Geçtiğimiz yıl sayısız patent başvurusunda bulunan Magic Leap’in yayınladığı bu video ise geçtiğimiz yılın izlenmesi gereken artırılmış gerçeklik videolarından biriydi.

Artırılmış Gerçeklik Alanında En Dikkat Çekenler

 • Volkswagen 3D artırılmış gerçeklik gözlüklerinin lojistik personelleri için standart olarak kullanılacağını duyurdu.
 • Blippar, yazılım geliştirme firması Binocular’ı satın aldı.
 • Karşısına geçen kişinin sağlık verilerini gerçek zamanlı değerlendirip görüntüsünü yansıtan bir Future Self Mirror adından bir ayna geliştirildi.
 • Google, yüze takılan Google Glass benzeri cihazlar için hologram patenti aldı.
 • Project Tango ile Star Wars evreni gerçek hayata taşınıyor.
 • Artırılmış gerçeklik firması CastAR, Android’in kurucusu olan Andy Rubin’in Playground Global firmasından yatırım aldı.
 • DHL’de birtakım işler için Google Glass kullanılıyor.
 • Apple, arabalar için iWindShield adında bir artırılmış gerçeklik camı geliştirebilir.
 • Mark Zuckerberg, Facebook’un artırılmış gerçeklik üzerinde çalıştığını söyledi.
 • Hololens, NASA’daki bilimadamlarının Mars’ı keşfetmesine yardım edecek.