Artırılmış gerçeklik birimleri de sanal gerçeklik birimleri kadar ilgi görüyor. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere, her iki teknoloji de henüz olgunlaşmadı. Hololens ve Google’ın merakla beklenen ve sır gibi saklanan Magic Leap projesi, bu teknolojilerin lokomotifi olmuş durumda. Dolayısıyla diğer markalara ait ürünlerin gelişim süreci de -bir sıçrama yaşanmadığı takdirde- çok hızlı olmayacak. Listemizde ise gelecek vaat eden ve sektörün öne çıkan artırılmış gerçeklik gözlüklerine yer verdik.

1. Sony SmartEyeglass

sony-smart-eyeglass

Android cihazlarla uyumlu çalışan Sony SmartEyeglass ile yön tarifleri, bulunduğunuz mekan ile alakalı tweet’ler ve gözlük camında yeşil renkte bir metin olarak beliren gerçek zamanlı çeviri hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz.

Gözlük, bildiğiniz ya da hayal ettiğiniz anlamda bir artırılmış gerçeklik tecrübesi yaşatmıyor. Buna rağmen, marifetli bir cihaz diyebiliriz. Sol gözlük sapından sarkan bir kordon, gözlüğün kontrol birimine bağlanıyor. Bu görüntünün pek hoş olduğunu söyleyemeyeceğiz ama, bu birim aracılığıyla en azından kamera ayarlarını kontrol edebiliyorsunuz. Bu birimin büyük olmasının asıl sebebi ise tabii ki içinde pil olması, aksi takdirde gözlüğün üzerinde herhangi bir batarya girişi bulunmuyor. Gözlük, sesli komutlarla da  kontrol edilebiliyor ama mikrofon kontrol biriminin üzerinde bulunuyor. Bu da sanki biraz gözlüğe bağlı bir telsiz görüntüsünü canlandırıyor diyebiliriz. Sony’nin SmartEyeglass Attach biriminin daha kullanışlı olduğunu belirtmek isteriz. Cihazın geliştirici modelinin fiyatı 840$ olarak belirlenmiş, fakat Sony’nin bu ürünü biraz daha geliştirmesi lazım diye düşünüyoruz. Dolayısıyla eğer geliştirici değilseniz, bu fiyata üründen aradığınız randımanı bulamama ihtimaliniz yüksek.

Teknik Özellikler: 3 MP kamera, Bluetooth 3.0, 802.11 b/g/n Wi-Fi, ortalama 2.5’lik pil ömrü, jiroskop, ivmölçer ve parlaklık sensörü


 

2. Epson Moverio BT-200

epson_moverio

Epson’un, Sony’e kıyasla daha işlevsel olduğunu söyleyebiliriz. Gözlüğün odak noktasında full-HD bir monitör bulunuyor (Her iki göze 960×540 çözünürlükte görüntü yansıtabiliyor). Yalnız resimde de görüldüğü gibi Moverio’nun da aynı Sony’de olduğu gibi bir kontrol birimi bulunuyor. Bu birim dahilinde GPS, jiroskop ve ivmeölçer sensörleri var. Android işletim sistemi kullanıp da Google Play’a bağlanamaması bir dezavantaj olarak yorumlanabilir fakat hemen hatırlatalım, bu gözlük de fonsiyonlarından randımanlı bir şekilde yararlanabileceğiniz tüketici modeli değil. Yine de film izleme gibi özelliklerininin son derece keyif verici olduğunu söyleyebiliriz.

Ürünün fiyatı 699.99$

Teknik Özellikler: 0.3 MP kamera, 8 GB yerleşik hafıza, Bletooth 3.0, 802.11 b/g/n Wi-Fi, 6 saatlik pil ömrü, GPS, jiroskop ve ivmeölçer


 

3. Vuzix M100

vuzix_m_100

Yukarıda değindiğimiz markalara kıyasla daha hafif bir ürün olan Vuzix M100, içine yüklenmiş Android uygulamalar ile çalışıyor. Bu uygulamalar; ses kaydedici, kamera, fotğraf galeri uygulaması ve barkod tarayıcı. Bu gözlükte kontrol birimi bulunmuyor ama gözlüğü telefonunuzla eşleştirdiğini zaman, telefonunuzu sanal bir imleç ya da klavye olarak kullanmamız mümkün. En azından gözlüğün sapından bir kordon sarkmıyor; gözlük sapı demişken, cihazın yan tarafında da kontrol düğmeleri bulunuyor. Bu arada tasarım olarak Google Glass’a büyük benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz hatta fiyat olarak  da Google Glass’a son derece yakın: 999.99$

Teknik Özellikler: 5 MP kamera, 1080p video, yaklaşık 6 saatlik pil ömrü, yerleşik 4 GB hafıza, yerleşik GPS


 

4. Meta 1 – Meta Pro

meta-1

Meta 1’in direkt olarak kapalı alanda kullanım için geliştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız tarz bakımından Meta Pro bir gömlek daha üstün gözüküyor. Artırılmış gerçeklik tecrübesine değinecek olursak; vaat edilenler müthiş; sahip oldukları derinlik sensörleri sayesinde dijital içerik ile ellerinizi kullanarak etkileşime geçmeniz mümkün… yine de belirtmekte fayda var; teknolojik anlamda çalışmalar yoğun olsa bile, artırılmış gerçeklik teknolojisi henüz mükemmel değil, dolayısıyla beklentileri çok yüksek tutmamak lazım.

Teknik Özellikler: 1280×720 kamera, 320×240 3 boyutlu derinlik sensörü, yerleşik Dolby 3 boyutlu ses, 360 derece kafa takibi, ivmeölçer, jiroskop, HDMI giriş.

Meta 1’in geliştirici sürümünün fiyatı 667$Meta Pro’nun fiyatı belli değil ama ürünü denemek için başvuruda bulunabilirsiniz. (İlk piyasaya sürüldüğünde 3000$ +/- bir fiyatı vardı)


 

5. Recon Jet

Görünüm açısından daha sportif bir çizgi sergilen Recon Jet, aynı Vuzix modelinde olduğu gibi tek taraflı bir ekrana sahip. Bu tasarımını da cihazın daha çok sporculara yönelik olarak geliştirilmesine bağlayabiliriz. iOS ve Android cihazlar ile eşleştirebileceğiniz cihazdan gelen çağrıları ve iletileri görüntülemeniz mümkün. Buna ek olarak, spor temalı uygulamalar yardımıyla hız, mesafe ve kalp ritmi gibi metrikleri takip edebiliyorsunuz. Siyah ve beyaz renk seçenekleri  bulunan Recon Jet’i 699$’a sipariş edebilirsiniz.

Teknik Özellikler: HD kamera, Bluetooth 4.0 , 802.11 b/g/n Wi-Fi, 6-8 saat arası pil ömrü, 8 GB yerleşik hafıza, yerleşik GPS, ivmeölçer, jiroskop, manyetikölçer, basınç ve kızılötesi sensörü.


 

6. Optinvent Ora-1

ORA

Ora, kendi sınıfındaki gözlüklerden hareket ettirebilen ekranıyla ayrılıyor. Şunu belirtmek lazım ki, böyle bir özelliğin olması aslında çok güzel, çünkü özellikle tek taraflı ekrana sahip olan gözlükler, bir müddet sonra yorucu olmaya başlıyor. Bu bakımdan son derece düşünceli bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Ora’nın fotokromik camları güneş ışığına göre renk değiştirebiliyor. Diğer bir güzel özellik ise Ora, Android cihazlardan bağımsız olarak işleyebiliyor. Android uygulamalar lokal olarak yürütebilen cihaz, haliyle kullanıcıyı cep telefonuna bağlı olmaktan da kurtarıyor. Ürünün geliştirici sürümünü 799$’a sipariş edebilirsiniz.

Teknik Özellikler: 5 MP kamera, 1080p video kaydı, 4 GB yerleşik hafıza, Bluetooth 4.0, 802.11 b/g/n Wi-Fi, ambiyans ışık sensörü ve fotokromik cam


 

7. Google Glass

google_glass

Tabii, tüm bu giyilebilir gözlük furyasını başlatan Google Glass’ı da unutmamak lazım. Yukarıda saydığımız markaların çoğu özellik ve görünüm açısından Google Glass’dan esinlenmiştir. Açıkçası Google Glass, artırılmış gerçeklik gözlük sınıfının ikonu diyebiliriz. Google, gözlüğün gerçek faydasını kavramış olacak ki; işletmelere yönelik özel sürümüyle yeniden piyasaya sürmeyi düşünüyor. Söylentilere göre bu sürüm, eskisine kıyasla daha dayanıklı, katlanabilir ve su geçirmez olacakmış. Yeni sürümün, görüntü olarak Explorer sürümünden çok da farklı olmayacağını söyleyebiliriz fakat işlemci seçimlerini Texas Instruments yerine Intel’den yana kullandıkları söyleniyor. 2015’in sonları ya da 2016 gibi piyasaya çıkması beklenen yeni sürümün fiyatı henüz belli değil ama 1.500$’lık Explorer fiyatından sonra fiyatının biraz daha düşük olacağını düşünüyoruz. Gelişmeleri sitesine mail adresinizi bırakarak takip edebilirsiniz.


 

8. Zeal Optics Goggles

zeal_optics

Artırılmış gerçeklik teknolojisinin, spor amaçlı kullanımına güzel bir örnek daha. Bu gözlük de kayakçılara özel geliştirilmiş. Gözlük ekranından yükseklik, hız, zıplama yüksekliği ve yine kayakçıların işine yarayacak bilgiler görüntülenebiliyor. Spesifik bir alana hitap ettiği için biraz daha mütevazi bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Tabii, gözlüğün geniş olması işlemci ve bilgisayar elementleri için de daha geniş bir alana sahip olmasına olanak sağlıyor. 3 farklı renk seçeneği sunan bu gözlüğü 499$’a sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Teknik Özellikler: 170 derece geniş açılı kamera, 1080p ve 720p HD video çekimi, 12 MP fotoğraf çekimi, 3-4 saatllik pil ömrü, sosyal medya entegrasyonu, 8 GB mikro SD kart ile geliyor.


 

9. Skully AR-1 Motorcycle Helmet

Skully’nin, motosiklet kullanıcılarının kesinlikle değerlendirmesi gereken bir kask olduğunu belirtmeliyiz. Sürücü tecrübesini artırmaya yönelik birçok özellik ile donatılmış olan kask, 180 derece gerçek zamanlı kör nokta kamerası ile tamamıyla kullanıcının güvenliği ön planda tutularak geliştirilmiş. Buna ek olarak, GPS navigasyon, Bluetooth bağlantısı, eller serbest sesli arama ve müzik yayın sistemi gibi özelliklerden de yararlanabiliyorsunuz. Ön siparişlerinin dağıtımı 2015 Aralık ayı olarak belirlenen Skully’i 1499$’a sipariş edebilirsiniz.


 

10. Daqri Smart Helmet

daqri

Bu marka, aslında Google Glass’ın önceden yapması gereken yaklaşımı sergileyerek, karşımıza, direkt olarak mühendis ve saha çalışanlarının istifade edeceği bir artırılmış gerçeklik kaskı olarak çıkıyor. Kullanıcıyı güvenlik bakımından sağlama aldığı gibi, enformatik anlamda önemli bir içerik akışı da sağlıyor. Talimatların ve iş ile ilgili bilgilerin gerçek zamanlı olarak işçiye aktarabilen ekran, karmaşık sistemlerin görselleştirilmesinde de kolaylık sağlıyor. Bunlara ek olarak sahip olduğu 3 boyutlu derinlik kamerası ve 360 derece navigasyon kameraları sayesinde video kaydı ve  3B haritalama gibi işlevleri kolaylıkla yerine getirebiliyor. Ürünün çıkış tarihi ya da fiyatı hakkında bir bilgi bulunmuyor ama gelişmeleri sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://www.slashgear.com/